wtorek, 18 października 2011

"Gdy ubogi w taniec...doradzają tylko biesy" cz. 2

"Jeżeli zrobisz wszystko aby wykorzystać daną sytuację, ona sama zacznie pracować na twoją korzyść"
                                        - Angus McGyver

Artykuł prezentuje wiedzę, jaką nabyłem dzięki Tomowi Oldsmithowi, któremu składam serdeczne wyrazy szacunku i wdzięczności za jego jakże cenne i życzliwe rady; dzięki informacjom, zawartym na stronach internetowych różnych twórców jak chociażby Gene Olson i w niewielkiej mierze dzięki własnemu doświadczeniu.

 Kształty puncyn do repusowania

Orientacja w kształtach puncyn repuserskich prezentowanych na stronach internetowych traktujących o tym temacie jest często utrudniona. Trudno jest zrobić wyraźne zdjęcie wypolerowanej stalowej puncyny. Rysunki schematyczne zaś są z natury rzeczy umowne i przez to niezbyt klarowne. Jak temu zaradzić?
Dawno, dawno temu, gdy chodziłem do podstawówki uwielbiałem zajęcia praktyczno - techniczne. Uczyliśmy się m.in. rysunku technicznego w trzech rzutach: widok z przodu, z góry i z lewego boku. Taki sprawdzony i uznany sposób prezentacji graficznej pomaga określić precyzyjnie kształt bryły więc czemu by nie zastosować go do puncyn repuserskich?
Oto prosty przykład: kształt zwany "kroplą płaską". Służy ona do spłaszczania blachy również w trudno dostępnych miejscach.
I wszystko jasne.
Pokażę teraz w ten sam sposób dwunastoczęściowy zestaw startowy, opracowany przez Gene'a Olsona, artystę i wytwórcę znakomitych jakościowo puncyn. W jego skład wchodzą: linia cienka - trzy różne długości, półkulista "perła" - również trzy różne wielkości, owal wypukły - także w trzech rozmiarach, płaskie koło, wydłużona wypukła "łezka" i tzw, "owcze kopytko".
Jeśli wolno mi ocenić jest to bardzo dobry wybór dla początkującego.

owal wypukły
linia cienka


"perła'

koło płaskie

"łezka" wypukła wydłużona


Ostatni kształt zwany przez Gene'a "owczym kopytkiem" jest trochę bardziej skomplikowany.
 Oto cały zestaw wykonany przeze mnie metodą prezentowaną w poprzednim artykule.
Jeśli teraz porównasz te rysunki do zdjęć na stronie Gene'a zdobędziesz pełniejszą orientację co do kształtów puncyn jakie możesz zrobić samodzielnie.
Prosty przykład, jak ukształtować poprawną geometrycznie puncynę, w tym przypadku owal wypukły.
 W pierwszym etapie koniec klucza ampulowego (w markecie budowlanym w moim mieście jedna sztuka kosztuje 1.50 PLN) ukształtuj w prostokąt. Piąty etap polega na wyobleniu kształtu na obracającej się tarczy ściernej powiedzmy granulacji 220 -250 potem na tarczy 320.Ostatnim etapem jest oczywiście polerowanie. Tak oto tanim kosztem możesz szybko dojść do takiego rezultatu.
Mam teraz 70 puncyn w różnych kształtach i rozmiarach z twardej stali i o precyzyjnych kształtach, trzy sztychle do wykańczania detali na licu a wśród nich japoński "kebori" i rysik do trasowania kształtów. Widzę jednak wyraźnie, że w praktyce warto mieć dużo więcej wybijaków i to wielce zróżnicowanych tak w kształtach jak i w rozmiarach ale od czegoś trzeba zacząć.

-Powodzenia we wszystkim, co robisz kreatywnego!

Mam nadzieję, że komuś to pomoże i że niczego nie przedstawiłem w nieprawidłowy sposób i że informacje tu zawarte na prawdę są czytelne. W razie błędów proszę mnie poprawić.
W kolejnej części: jak zrobić pełny zestaw dwunastu sztuk puncyn w kształtach przydatnych na początek przygody z repusowaniem, jak zrobić młotek do wyklepywania kształtów geometrycznych, przydatny do repusowania naczyń oraz pomysły na zgromadzenie akcesoriów do warsztatu repuserskiego.

c.d.n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz