wtorek, 25 września 2012

Tarcza zegara 1

Ze specjalną dedykacją dla Pana Jacka Dekasińskiego, wiernego czytelnika bloga.  :)

Pan Jacek i kilka innych osób pytało, czemu ostatnio nie zamieszczam nowych postów. Odpowiedź brzmi: ponieważ sporo pracuję. Głównie czas zajmuje mi rekonstrukcja tarczy średniowiecznego zegara na wieżę kościoła w Rościsławicach - http://fotopolska.eu/Roscislawice/b14901,Kosciol_filialny_Podwyzszenia_Krzyza_Swietego.html
Zegar ma wyglądać tak:

Rysunek i projekt: Andrzej Dudczenko.
Dwie tarcze zegarowe mają być umieszczone po dwóch przeciwległych stronach wieży kościoła. Rozmiary tej tarczy są dość spore, niespełna 2 x 2 metry. Główne cyfry rzymskie mają wysokość 32.10 cm.
Żeby zrobić te elementy repusuję w smole oraz klepię na płytce stalowej i na desce sosnowej.
Jak powstawały cyfry i inne elementy? Przede wszystkim w bałaganie, oczywiście twórczym. Z udziałem kawy i papierosów (młodzi: nie czytać!).


Najpierw musiałem dorobić punce w odpowiednim rozmiarze i o odpowiednich kształtach. Zrobiłem je z przecinaków, z kluczy imbusowych i ze śrub. Do pobijania wykorzystywałem młotek o kształcie "ball pein  hammer" z uciętą końcówką płaską, który służył mi kiedyś podczas pierwszych ćwiczeń repusowania. Pomyślałem, że będzie miał najlepszą wagę do tej roboty. Oprócz niego wykorzystywałem zwykły młotek ślusarski, ukształtowany z jednej strony półkuliście, z drugiej na wyoblony kant. Oba końce wypolerowałem na lustro. Używałem też młotka blacharskiego, głównie do gładzenia.

Najpierw pracowałem pełną antyczną metodą. Na licu rysowałem niezmywalnym cienkopisem kształt, który później "wycinałem" puncą liniową na smole. Odwracałem blachę i tłoczyłem właściwy relief od odwrocia moimi nowymi puncami. Po zdjęciu ze smoły detal na 30 minut do zamrażalnika. Gdy został zmrożony łatwo było skruszyć z lica resztki smoły. Następne - gładzenie tła puncami, co jednocześnie profilowało detal. Odcinałem tło i szlifowałem krawędź detalu i powierzchnię licową. Na koniec lutowałem od odwrocia zaczepy z pasków zgiętej blaszki.
Niestety nie było to zbyt szczęśliwe rozwiązanie. Przy takim ogromie pracy musiałem uprościć procedurę, żeby wykonanie calości zlecenia ukończyć w jakimś rozsądnym czasie.
Zacząłem więc rysować kształt na odwrociu, tłoczyć, potem wycinać i profilować na stalowej płycie i desce sosnowej. Po tych czynnościach mogłem szlifować krawędź i lico. Zredukowałem też poważnie liczbę używanych punc. Odtąd wykorzystuję tylko dwie: lekko wypukłą - półkulistą i płaską - gladzącą okrągłą, obie ze śrub. Takie podejście stosuję do teraz, ponieważ praca jeszcze nie jest skończona. Dzięki zmianie metody teraz pracuję dużo szybciej.
Tak powstawała cyfra "10":


Uderzam z wyczuciem w neutralny punkt gdy smoła już przestygła i detal łatwo od niej odskakuje.

Własnoręcznie wykonanym dłutkiem, wzorowanym na chińskim dłutku do mikrorzeźby w metalu odcinam tło. Nożyce są zbyt duże i zbyt toporne do takiej roboty. To tak, jakby kosić trawnik pod domem kombajnem. A piłką jubilerską mi się nie chcialo.

Pilnikiem iglakiem diamentowym poprawiam linę obrysu i wyoblam krawędzie.


Bardzo podobnie powstają cyfry "5".Promienie płomieniste i proste też. Żeby przyspieszyć pracę jeszcze bardziej zacząłem poprawiać kontur i wyoblać krawędzie ściernicą obrotową i wiertarką.

Wskazówki były bardziej kłopotliwe. Długość wskazówki to prawie 130 cm. Kułem  je na wykładzinie dywanowej w przedpokoju. Na wykładzinę położyłem płat grubej skóry.
W końcowej fazie wycinania.... no i dlatego zbyt dużo ostatnio nie piszę.

c.d.n.

15 komentarzy:

 1. O ja nie mogę...SZACUN! Niesamowita robota, jestem bardzo ciekawa jak będzie wyglądał skończony zegar :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki.
   A ja jestem ciekaw, jak będzie wyglądała tarcza zegara na wieży, już po złoceniu elementów repusowanych i po zamontowaniu na desce modrzewiowej.

   Usuń
 2. Caly czas powtarzam - pomyslowosc to trzecia reka rzemieslnika :)
  Rozwijasz sie poprzez te zlecenie, kombinujesz, wymyslasz usprawnienia. I to jest warte wszystkie pieniadze swiata, nikt ci tego nie odbierze, a kiedys , moze niedlugo zaprocentuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest, jak mówisz, Tom. Podciągnąłem się w kilku czynnościach przy tej robocie. Fajnie! Uwielbiam się dużo uczyć.

   Usuń
 3. Ależ dzieło tworzysz! Ogrom pracy, ale efekt będzie spektakularny! Czekam z niecierpliwością;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja będzie całkiem gotowe poproszę zleceniodawcę o przesłanie kilku zdjęć, żebym mógł je opublikować na blogu.

   Usuń
 4. Konkretne zlecenie! Tak jak pisał Tom - takie zlecenia to najcenniejsza praktyka. A Ty jak zwykle pomysłowy... :) Trzymam kciuki za efekt końcowy.
  Ps. Zdjęcie z promieniami rządzi XD

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki, Aguś. Nie stać mnie na brak pomysłów. Mentalnie też, tzn bez wysiłku w kierunku pomysłowości czułbym pustkę w środku.
  Zdjęcie z płomieniami jest najlepsze! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pomysł wykonywanie obfotografowane :) the Best:) całość będzie doskonała juz to widzę z najpiękniejsze zdjęcie z promykami słoneczka :) Pozdrawiam i wytrwałości w ciężkiej artystycznej pracy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne dzięki. Każdemu się podoba zdjęcie z promieniami! :)

   Usuń
 7. Jestem zafascynowana. Jakiś czas temu szukałam osoby, która wykonałaby kilka elementów miedzianych do zabytkowej bramy. Niby się udało, ale efekt jest hmmm, średni. Podziwiam więc kunszt i też jestem ciekawa efektu końcowego. Pozdrawiam, Joanna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Ja też jestem zafascynowany... tą sztuką. ;)
   Za parę dni będzie koniec pracy a za parę tygodni zegar będzie już na wieży kościelnej. Wtedy opublikuję zdjęcia całości.
   Najlepszego, Joanno! :)

   Usuń
 8. ..Ciągle zbieram szczękę z blatu .. Domyślałam się ,że to pracochłonne hobby ,ale że aż tak !!! Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej sztuki i talentu :)
  Gorąco pozdrawiam !!

  towemniegra.blox.pl

  OdpowiedzUsuń